Een groene omgeving stimuleert lichaamsbeweging, zorgt voor meer sociaal contact en verlaagt stress.
Operatie steenbreek en NK Tegelwippen in Duurzaam Den Haag
We deden mee aan operatie steenbreek en NK Tegelwippen… en Den Haag heeft 2021 gewonnen, mede met met de tegels die wij hebben verwijderd!
Gevel voor en na tegelwippen:

Voor


“Flourishing” en het creëren en zoeken van “geluks- en oplaadplekken” staan hier centraal.
In deze folder over groene gedragsverandering
vind je verschillende voorbeelden van Steenbreek-projecten

Prachtige Irissen in onze geveltuin doet het goed zelfs op het donkere noordwesten onder een boom.
Betonpotten

Ideaal voor de afvalcontainer zouden containertuintjes zijn. Maar zolang de stad deze nog niet betaalt behelpen we ons met betonbakken (potten werden gejat…).
Hiermee hebben we boomspiegel, Amsterdammertjes en de vuilniscontainers versiert.
Als een boomspiegel erg klein dan wel donker is, of knoestige boomwortels de overhand hebben kunnen betonelementen een uitkomst bieden.
Ook wil men soms rond een boomspiegel alleen 1 of 2 extra planten met extra aarde plaatsen, en niet de hele boomspiegel aanpakken, wat veel werk is. Nadat bij ons meerdere keren bloempotten werden gejat hebben we voor kleine betonelementen van de bouwmarkt gekozen (4 euro, 14 kilo zwaar). Goedkoop, zonder bodem (laten dus water door en zijn niet te jatten) en flexibel (brandweer kan deze rond Amsterdammertjes makkelijk verwijderen als het nodig is).


en zo zag deze boom eerder uit….
Geostones
Het liefst zouden we meer grastegels en halfverharding zien in de stad. Een halve oplossing zijn waterdoorlatende straatstenen, zogenaamde geostones. Hier te zien in Den Haag (De Waterspin) geplaatst in de steeg, hier voor een vlinderstruik:

Aangewaaid
Aangewaaid in onze geveltuin op een donkere plek (noordwest) onder een boom: een nachtschone

Toch een halve meter hoog met best wat bloemen laat in het jaar. Leuk met planten die zelf hun plek kiezen!
Ook aangewaaid: Zilverschildzaad

Een schone stoep
Nadat we onze stoep hebben beplant is er
- geen hondepoep meer
- bijna geen bijplaatsing bij de containers ( en anders bellen we onmiddelijk op)
- geen zwerfafval (en anders zouden we onmiddelijk opruimen)
Samen
Wat er wel is:
- gesprekken met buren die we nog nooit hebben gesproken
- samenwerking met buurtkinderen die helpen
Wilde en half-wilde stoepplanten

Overal in Den Haag prachtige wilde bloemencombinaties #malva #Stoepplant #stadsflora

Langs de Conradkade Den Haag over 1km de prachtigste #stokrozen langs het water. Ook rond verkeersborden!



cichorei
Cichorei staat prachtig hoog op de stoep en tussen de fietsen #guerillagardening
Geef stoepplanten, die spontaan groeien wat extra aarde en water. Maak ook met stoepkrijt een cirkel om de stoepplanten met naam en de kreet “afblijven” omdat de gemeente in bv Den Haag stoepplanten meedogenloos wegmaait. De stoepkrijtactie was in Den Haag Centrum in ieder geval succesvol!

Bioloog Nienke Beets … is er een onderzoek naar gestart. ‘Stoepplantjes zijn heel belangrijk. Ze zorgen voor koelte, ze nemen fijnstof op en ze zorgen ervoor dat het regenwater beter wegloopt.
Een ander idee is het op stoepplanten letterlijk te “beschermen”. Een oude lampscherm van de kringloop wordt omgedraaid en maakt het mogelijk meer aarde en water aan de malva (kaasplant) te geven….

“beschermde” stoepplant
Zaadjes verzamelen
Veel mensen verzamelen zaadjes voor de stoepbeplanting. Niet alleen stokrozen zijn hiervoor geschikt, denk ook aan b.v. vlasbekjes.

Heel veel zaadjes van vlasbekjes vind je in Den Haag tussen Boslaan en fietspad (https://www.google.nl/maps/@52.0871181,4.3222268,18.33z)