Rudolf van den Berg vertelde in P&W over zijn nieuwste film Süskind, het waargebeurde verhaal van verzetsman Walter Süskind, de Nederlandse Oskar Schindler, die honderden joodse volwassenen, kinderen en baby’s redde uit de Hollandse Schouwburg.
De in Duitsland geboren jood Walter Süskind (1906-1945) werkte in Amsterdam voor de Joodse Raad. Door die raad was hij aangesteld als beheerder van de Hollandsche Schouwburg. In deze functie was hij in staat met de persoonsgegevens van vooral kinderen te manipuleren.

Tot 1940 was de Hollandsche Schouwbrug een populair theater in de Plantagebuurt in Amsterdam. In 1941 veranderde de Duitse bezetter de naam van het theater in ‘Joodsche Schouwburg’. Vanaf dat moment mochten alleen joodse musici en artiesten optreden voor uitsluitend joods publiek. In de loop van de jaren kreeg de Schouwburg een andere functie toegewezen door de Duitse bezetter. Vanaf augustus 1942 moesten joden uit Amsterdam en omstreken zich melden voor deportatie, of werden hier onder dwang naar toe gebracht. Vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen wachtten vervolgens in de Hollandsche Schouwburg op hun deportatie naar doorgangskamp Westerbork. Van daaruit werden zij op transport gezet naar concentratie- en vernietigingskampen.
Zijn goede relatie met de Duitse autoriteiten (Süskind kende Ferdinand aus der Fünten goed, de SS Hauptsturmführer die in Amsterdam de leiding had over de deportatie van joden) kwam hem in zijn verzetswerk van pas. Süskind, een handige en charmante man, was bijzonder vindingrijk en listig, vervalste lijsten, bedachte honderden trucs.
Samen met de directrice van de crèche op de Plantage Middenlaan, Henriette Rodriques Pimentel, en de Amsterdamse econoom Felix Halverstad zette Süskind een systeem op om joodse kinderen uit de Schouwburg via de crèche te laten ontsnappen. Onder zijn leiding werden honderden volwassenen, kinderen en baby’s gered uit de schouwburg.
Opmerkelijk is dat het verzetswerk dat Süskind en de zijnen verrichtten gebeurde zonder dat de leiding van de Joodse Raad daar iets vanaf wist. De leiding van de Joodse Raad zou dit namelijk hebben verboden.
Regisseur Rudolf van den Berg heeft naar eigen zeggen met zijn film geen heldenmonument voor Süskind willen opzetten, maar eerder uitdrukking willen geven aan zijn verbijstering.
“Voor massamoord heb je geen bloeddorstige beulen nodig” zei hij.
De meeste joden werden weggehaald door Nederlanders.
Verbijsterend is nog steeds de manier waarop de Joodsche Raad heeft gecoöpereerd met de bezetter.
De Joodsche Raad was een op initiatief van de Duitse bezetter in februari 1941 in het leven geroepen Joodse organisatie die de Joodse gemeenschap in Nederland moest besturen. Via deze raad gaf de bezetter bevelen aan de Joodse gemeenschap en haar leiders. De Raad werd zo het doorgeefluik van de anti-Joodse maatregelen.
Zonder de ondersteuning van de Joodsche Raad hadden de nazi’s niet zo veel Nederlandse joden kunnen deporteren, omdat men niet wist wie wel en wie niet een jood was.
Na de Tweede Wereldoorlog heeft de Joodsche Eereraad uitgesproken: ‘dat de voorzitters van de Joodsche Raad gefaald hebben in een wereld, die zelf in gebreke is gebleven‘, en heeft met name de medewerking bij selectie en deportatie met klem veroordeeld.
De rol van Süskind daarentegen werd door de Joodse Ereraad geprezen:
“De Ereraad wil met erkentelijkheid vermelden het illegale werk door sommige geëmployeerden van de Joodsche Raad verricht, met name op het gebied van het laten ontsnappen van volwassenen en kinderen uit schouwburg en crèche. Zonder anderen te kort te doen brengt de Ereraad hierbij een eresaluut aan Walter Süskind. Tot dit illeagale werk hebben, zover na te gaan, de voorzitters zelf het initiatief niet genomen. Evenmin is gebleken, dat zij dit werk krachtig bevorderd hebben, zoals eigenlijk hun plicht was. Integendeel, dit zou in strijd zijn geweest met hun overige houding. “(Hans Knoop, De Joodsche Raad, p 208)
Een nieuwe studie (besproken in de NRC van 14 januari 2012) probeert antwoord te geven op de vraag waarom niet alleen het aantal maar ook het percentage Joodse slachtoffers in Nederland het hoogst was van West-Europa:
“In hun comparatieve studie beschrijven de auteurs minutieus de overeenkomsten en verschillen tussen de drie bestudeerde landen. Nauwgezet analyseren Griffioen en Zeller onder meer de positie van het autochtone bestuur, de handelingsvrijheid van de Duitse organisaties die zich met de Jodenvervolging bezighielden, de methoden die zij toepasten en de mate van integratie, assimilatie en organisatiegraad van de Joodse bevolkingsgroepen.
De voornaamste oorzaak van het bijzonder hoge aantal en percentages Joodse slachtoffers in ons land, constateren Griffioen en Zeller, was de vrijwel ongelimiteerde macht waarover het Duitse politieapparaat hier beschikte voor het organiseren van deportaties. Zowel het bezettingsbestuur (Reichskommissariat) als de hoogste Nederlandse bestuurders waren buitenspel gezet. Het laatste geschiedde overigens zonder al te veel tegenstribbelen.
De Nederlandse situatie verschilde daardoor radicaal van die in Frankrijk en België. De hoogste Franse autoriteiten, die hun gezag over de politie behielden, waren vanaf het najaar van 1942 nauwelijks bereid mee te werken aan deportaties. […]
Ten slotte werd het aantal en het percentage Joodse slachtoffers in Nederland gedeeltelijk bepaald door de inschakeling van de Joodse Raad bij de deportaties (oproepen voor ‘tewerkstelling in het Oosten’) en de aanvankelijke reacties van de Joodse bevolking op de Duitse methoden van misleiding en intimidatie. Terwijl in Frankrijk en België een aanzienlijk deel van de aanwezige Joden door hun Duitse of Oost-Europese achtergrond zich weinig illusies maakte over het nazi-antisemitisme, was dat bij de sterk geïntegreerde Joodse bevolking hier veel minder het geval. Velen waren daardoor langere tijd geneigd vast te houden aan legale ontsnappingsmogelijkheden: vrijstellingen (waarvoor aanvankelijk bijna een derde deel van de Nederlandse joden in aanmerking kwam) en Arbeitseinsatz in het ‘permanente’ werkkamp Vught. Deze legale ‘ontsnappingsmogelijkheden’ weerhielden veel Joden van onderduiken maar bleken uiteindelijk een verraderlijk onderdeel te vormen van het deportatiesysteem. De vrijgestelden en bewoners van kamp Vught werden alsnog op transport gezet.”
P. Griffioen en R. Zeller: Jodenvervolging in Nederland, Frankrijk en België – Overeenkomsten, verschillen, oorzaken. Boom; 1045 pagina ‘s; € 49,50.
————————————————————————————-
Het verhaal van Süskind werd al eerder eens verfilmd als “Secret Courage — The Walter Suskind Story”
Biografie: Mark Schellekens. Walter Süskind. Athenaeum-Polak & Van Gennep. 240. € 17,95
Film: Süskind. Regie Rudolf van den Berg. Vanaf 19 januari in de bioscoop.
Roman op basis van film: Alex van Galen, Süskind, Arbeiderspers. 256 pag. € 17,50
Documentaire: De duivelse dilemma’s van Walter Süskind. Zondagavond 15 januari, KRO, 23.30 uur, Nederland 2.
Tentoonstelling: Jodenvervolging 1940-1945. Op de eerste verdieping in de Hollandsche Schouwburg is de permanente tentoonstelling Jodenvervolging 1940-1945 ingericht. In de Hollandsche Schouwburg wordt nu ook uniek materiaal tentoon gesteld rondom Walter Süskind, zoals familiefoto’s en onlangs verworven objecten.
Maria Trepp www.passagenproject.com
Deze tekst staat in vertaling ook op mijn Duitse weblog en op mijn Engelse weblog
Tags: Ferdinand aus der Fünten, film, Hollandse Schouwburg, holocaust, Joodse Ereraad, Joodse geschiedenis, Joodse Raad, Rudolf van den Berg, Tweede Wereldoorlog in Nederland, verzet, Walter Süskind
18 Responses to “Walter Süskind en de Joodse Raad”
Leave a Reply
Recente berichten
- DSM-5 en ADHD
- Shades of red: Karl Marx
- De meidoorn bij Marcel Proust/Op zoek naar de verloren tijd
- Pestwortel Groot Hoefblad Allemansverdriet Petasites
- Buitenaards leven: Gesprekken over de vele werelden
- Johannes Kepler over buitenaards leven
- Giordano Bruno over buitenaards leven
- Google doodle vandaag Maria Sibylla Merian
- Voorstellingen v buitenaards leven: Cusanus
- Christiaan Huygens en Nicolaas Copernicus
- Christiaan Hugens’ Cosmotheoros
- Volle maan: het oranje maangezicht
- Christiaan Huygens ontdekt Saturnusmaan Titan
- Christiaan Huygens en zijn broer Constantijn Huygens jr.
- Saturnus en zijn ringen van ijsbrokken
- Christiaan Huygens en de ringen van Saturnus
- Voltaires Micromégas en Christiaan Huygens
- Flamingo’s broeden en overwinteren in Duitsland/Nederland
- Dionysos in Haren, een mythische botsing
- Wolken in de kunst
- Gustave Caillebotte in het Gemeentemuseum Den Haag
- Christiaan Huygens en Nicolaas Copernicus
- Was Nefertiti de moeder van Toetanchamon?
- Overzichtstentoonstelling Yoko Ono in Frankfurt
- De intrigerende vrouwen van Edouard Manet
- Energiewende: duurzame energie in Duitsland
- Vissen in de Leidse haven
- Plastic Garbage Belt- kunststofarchipel plastic-zeeafval
- Amsterdam Light Festival/ Janet Echelman
- Bibliotheek van het conservatisme in Berlijn
- Stormschade: boom dwars over fietspad in Leiden
- Paradijsvogels
- Berlijn: gebouwen uitgelicht- Festival of Lights- Light Art
- Jüdisches Museum/Joods Museum Berlijn opent nieuwbouw
- Platoons semi-racisme
- Regendag in de kunst
- Dodendans: Christiaan Huygens en Hans Holbein
- Het late werk van Edgar Degas
- Auguste Rodin in het Singer Museum Laren
- Schrijver van de ‘Schwarze Romantik’: Gustav Meyrink
- Nassim Nicholas Taleb “De zwarte zwaan”
- Luchtfietsen, of Fantasie en werkelijkheid
- Somnambulisme –Schwarze Romantik in kunst en literatuur
- Schwarze Romantik: Francis Goya
- Schwarze Romantik Von Goya bis Max Ernst
- Christiaan Huygens en zijn vader Constantijn over kometen
- Otto von Bismarck, foto´s en citaten
- Apropos Moszkowicz: schimmige advocaten en wat wij bij Kafka over hen kunnen leren
- Caspar David Friedrich Schwarze Romantik und Melancholie
- Duitse Piraten: “nonwoven revolutie”?
- Dans en beweging in Ernst Ludwigs Kirchners late schilderijen
- Ruzie om harde antisemitisme-kritiek op Duitsland
- Qwerty en Qwertz als nieuwe modenamen
- Alice in Wonderland/ tentoonstelling in Hamburg
- Jeff Koons in Frankfurt en Basel
- Christiaan Huygens over water op de maan
- Iris sprookje/Iris bloem/ Vincent Van Gogh en anderen
- Pauw Pfau Peacock Påfågel Paon
- Eurocrisis: de EU wil een echte begrotingsunie
- Israël en de antisemiet Richard Wagner
- Christiaan Huygens: wetenschap als religie
- Alruin/ Mandragora in de Egyptische kunst- Toetanchamon
- Tulpenkoppen
- Daslook-bloementapijt/Cronesteyn en Leidse Hout
- Huygens, Van Leeuwenhoek, Swammerdam: de wereld onder het microscoop
- Sint Joris dag, dag van de rozen en boeken in Catalonië
- Saturnus aan de zuid-oostelijke nachthemel
- Bollenvelden, tulpen close-ups in de schemering
- Japanse karpers Koi
- Maanbewoners of planetenbewoners: Kepler versus Christiaan Huygens
- Toverlantaarn en toverlantaarnplaatjes van Christiaan Huygens
- Apollo doodt Python (Ovidius-Delacroix)
- Apokalyps en madonna met maansikkel
- De verboden wetenschapsmonologen/ er ontbreekt: Nasr Abu Zayd
- Christiaan Huygens ontdekt Saturnusmaan Titan
- Krokus macro lente fotografie
- Van Gogh van dichtbij
- Christiaan Huygens over buitenaardse wezens
- Bijzondere tatoeages tattoos
- Venus en Jupiter naast schoorsteen Leidse lichtfabriek E-on
- Nederland en de Israëlische kolonisten
- Scherp debat over discriminerend PVV-meldpunt en Rutte in het Europees Parlement
- De PVV en de jaren dertig
- Alexander Calder: Cirque Calder en speelgoed
- Frederik de Grote, Fredericus Rex
- “…kind of a German-Dutch Boxkampf…”
- Lente in de kunst Spring in Art Frühling in der Kunst
- Op mijn Duitse blog vandaag: Van Rompuy, Wilders en de gulden
- Hypotheekrenteaftrek probleem voor de Nederlandse economie
- Georg Christoph Lichtenberg over verjaardagen
- Studie Duits verdwijnt uit Leiden
- Christiaan Huygens, Copernicanisme en katholieke kerk
- Rutte of Cohen: Mann ohne Eigenschaften?
- Androgynie en femme fatale bij Franz von Stuck
- Erotische kunst van Egon Schiele
- Winterbloeiers in de Leidse Hortus Chimonantus Helleborus
- Het symbolisme van Vincent van Gogh
- Galanthus sneeuwklokje snow drops Schneeglöckchen
- Carnaval maskers
- Hitlers ‘Mein Kampf’ Britse en Duitse uitgave
- Walter Süskind en de Joodse Raad
- De apocalyptische Bijbelse slang in de kunst
- 2012 The Return of Quetzalcoatl (op mijn blog)
- Suum cuique of De esthetiek van het hekwerk: opsluiten en uitsluiten
- Molen in blauw, paars en rood
- Winter sneeuw ijs: Hendrick Avercamp
- Christiaan Huygens en de plaatsbepaling op zee
- Romantische Japanse maanprenten van Yoshitoshi
- Maansverduistering boven Leiden
- Insecto-theologie Swammerdam Maria Sybilla Merian
- “Google Earth” voor Mars, gratis download!
- Seizoenen op Kepler-22b
- Onze tweelingen op tweelingplaneet Kepler-22b (satire)
- Brandpunt en Paul Davies over buitenaards leven
- Ekster: foto, kunst, literatuur
- Dubbele regenboog in Leiden en bij Millais
- Leidse Sphaera, Huygens planetarium en dierenriem
- Het mini-planetarium van Christiaan Huygens en de Leidsche Sphaera
- Walter Benjamin: denker van de dubbelzinnigheid en de labyrinten
- Christiaan Huygens, Salomon Coster en het octrooi op het slingeruurwerk
- Lampions Lantaarns Laternen
- Ruimtereis creëert pacifisme
- Doodshoofd als zelfportret bij James Ensor en Vincent van Gogh
- Waterlelies in de kunst Claude Monet Nymphaea
- Wilders, Foucault en Bas van Stokkom over parresia
- Roos met vlieg: memento mori
- Stillevens met schelpen: James Ensor en anderen
- Klaprozen, in de berm en in de kunst: Verster, Van Gogh e.a.
- Pioenrozen: foto, haiku, Verster, Manet
- Passiebloem in kunst en werkelijkheid
- Herdenken en verhalen vertellen: Primo Levi
- Japanse brug met Wisteria: Clingendael, Monet, Hiroshige
- Vertaling van poëzie en haiku’s:de maan en de nachtegaal
- Andreas Kinneging, Arnold Heertje en de moraal van de nazi’s
- De PVV en de nazi Carl Schmitt
- Volle maan: het oranje maangezicht
- Vrouw in kimono bij Vincent van Gogh, Georg Breitner, Claude Monet
- Adolf Eichmann en het zionisme
- Adolf Eichmann en de Nederlandse nazi Willem Sassen
- De Hollandse wildernis, geschilderde duinlandschappen in de 20ste eeuw
- Maria Sibylla Merian: Iris Susiana
- Kievitsbloemen in Leiden
- Fritillaria’s/ Leidse Hortus/ Vincent van Gogh
- Alice in Wonderland en de flamingo
- Insectenmensen/Insectoiden bij Jeroen Bosch, James Ensor, Voltaire en Heinrich Heine
- Het Hertje bij Lewis Carroll, Alice in Spiegelland
- Doodshoofd als zelfportret bij James Ensor en Vincent van Gogh
- De nieuwe Wet financiering politieke partijen
- De droomlandschappen van Camille Corot
- De cobra slangen van Toetanchamon
- De lente bij Vincent van Gogh
- Bad Moon Rising Above Leiden
- Christiaan Huygens en Immanuel Kant over Hermapolieten/Mercuriusbewoners
- Christiaan Huygens over voortplanting en spontane generatie
- Bolkestein en het gifgas
- Natuurcatastrofen en filosofisch optimisme: Voltaire versus Leibniz en Christiaan Huygens
- Aardbeving en filosofie: zinloos noodlot of aansporing tot solidariteit en onderzoek
- The Journal of Extraterrestrial Studies
- Zelfportret met hoed: James Ensor, Vincent van Gogh en anderen
- Wat is censuur?
- Walter Benjamins Passagen-Werk
- Ik speel dus ik ben
- Revolutie is seksestrijd
- Spectaculaire spreeuwenshow in Leiden
- Narcistische narcissen (witte narcissen in de spiegel)
- Arabische Revolutie
- Geert-Wilders-tulp: de islam is van Europa!
- Christiaan Huygens en de planeet Venus
- Moderne Venus van Man Ray, Dalí, Jeff Koons
- Vuurtorens bij Ensor, Mondriaan en anderen
- Wilders-kritiek neemt toe
- Christiaan Huygens en zijn vader Constantijn over kometen
- Zwarte kraai
- Christiaan Huygens Sterrekind – Suzanna van Baerle
- Christiaan Huygens over de schoonheid van de aarde, planeten en het heelal
- Christiaan Huygens en Hofwijck
- Academische Vrijheid in het geding
- Christiaan Huygens: Cosmotheoros, een lange brief aan zijn broer
- Christiaan Huygens: ironie over de Nieuwe Aarde
- Holocaust Memorial Day: Het Holocaust monument in Berlijn
- Entartete Kunst: Paul Klee
- Volle maan-kunst en fotografie
- Martinus Nijhoff Het kind en ik
- Iris bloem in de kunst
- Latent antisemitisme in Duitsland
- Zelfportretten van Vincent van Gogh
- Mijn kunstslangen
- Astrologie en astronomie: Moerdijk en de zonsverduistering
- Boodschappen doen bij de Nedermoslims
- Tussen wetenschap en kunst: Anish Kapoor
- Hoogachting voor dieren: Christiaan Huygens versus Descartes
- Astronomie en astrologie in de 17e eeuw
- Kerstvraag: Is Jezus ook voor de buitenaardse wezens geboren?
- Winter op Aarde en winter bij de planetenbewoners
- Maans- en Zonsverduisteringen/ eclips bij Johannes Kepler en Christiaan Huygens
- Saturnus en zijn ringen van ijsbrokken
- De topografie van de maan: nu en in de tijd van Christiaan Huygens
- Christiaan Huygens en de ringen van Saturnus
- Storm in Art – Sturm in der Kunst Turner
- Gemuteerde passiebloem en passiebloem met slang
- Kwal/Jelly-fish/ Qualle
- Sterrennacht bij Millet, Van Gogh, Munch
- Amorphophallus, penisbloem, reuzenaronskelk in de Leidse Hortus
- Libel in Art Nouveau en in het echt
- De verrechtsing van de VVD
- Met Roger Scruton op kruistocht tegen de moderne kunst
- Theo van Hoytema Illustraties/ Het lelijke jonge eendje
- De geschiedenis van het rechtse liberalisme
- I cancan expand
- Stalking versus Vrije Meningsuiting/ Academische Vrijheid
- Frits Bolkestein, de Edmund Burke Stichting en Geert Wilders
- Israël en Eichmann
- Wilders-deskundige Hans Jansen, een vijand van de liberale islam
- Marxisme, ideologiekritiek, humanisme, emancipatie
- John Everett Millais en de prerafaëlieten
- Wisteria in de Leidse Hortus en bij Monet
- Liefde voor de vuilnisman
- Liberale joden versus Wilders
- De universiteit als output-generator
- De Pasen van Goethes Faust
Categories
- Astronomie
- Bloemen
- Christiaan Huygens
- Cosmotheoros
- Duitse filosofie
- Duitse geschiedenis
- Duitsland, Duitse taal, cultuur & geschiedenis
- Duitstalige literatuur
- Filosofie
- Fotografie
- Geschiedenis
- Japan/Japonisme
- Kunst en tentoonstelling: Duitsland, Zwitserland
- Kunst, musea & tentoonstellingen
- Kunst- Vincent van Gogh
- Kunst- Vincent van Gogh
- Leiden
- Literatuur
- Media
- Milieu
- Moslims/islam
- Mythologie & volkenkunde
- Natuurwetenschap
- OBA
- Politiek
- psychologie
- Recht
- Religie, moraal, humanisme& atheïsme
- Satire
- Uncategorized
Tags
Archives
- May 2013
- April 2013
- March 2013
- February 2013
- January 2013
- December 2012
- November 2012
- October 2012
- September 2012
- August 2012
- July 2012
- June 2012
- May 2012
- April 2012
- March 2012
- February 2012
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- October 2010
- August 2010
- July 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- July 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- July 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- September 2007
- August 2007
- June 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- January 2007
- December 2006
- November 2006

Was het niet Halberstadt?
@Maria: Misschien kun je erbij zetten waarom de Schouwburg het toneel was van dergelijke dingen, dat weet nl. niet iedereen.
Interessant om te lezen waarom veel Nl. joden te naief waren om te vluchten, want ik vraag me nog altijd af waardoor het zo fout kon gaan met het Joodse Weeshuis in Leiden, waarom ze het aanbod om onder te duiken niet aannamen. Veel van de kinderen die daar zaten waren vluchtelingen uit het oosten, maar ik vrees dat de directeur niet naar hen wilde luisteren.
Fleur: Raphaël (‘Felix’) Halverstad werkte voor de Joodse Raad in de Hollandsche Schouwburg. Hij registreerde alle joden die binnenkomen. Hij noteerde de namen op een kaart in een kaartenbak. Halverstad kon goed tekenen en schilderen, en ook goed vervalsen. Hij verwijderde de namen van kinderen van de kaarten. Daardoor konnen ze ontsnappen.
Joke, veel dank ik heb de info nog uitgebreid.
Ik ben van plan nog een aantal historische vervolgblogs te maken, misschien ook over het Leidse Joodse Weeshuis.
Ik kan me wel iets bij voorstellen dat men zelf niet wil onderduiken, of de eigen kinderen liever meeneemt naar de ondergang.
Ik kan me ook niet voorstellen in zo’n situatie mijn kind achter te laten.
Verschrikkelijk verhaal bij PenW ook van het ene – nu volwassen- toen ondergedoken kind, hoe hij huilde in zijn bedje in de crèche, en hoe hij later op zijn onderduikadres s’nachts alleen tussen de ratten zat.
Ook de overlevenden hebben een verschrikkelijke prijs betaald.
“Ik kan me ook niet voorstellen in zo’n situatie mijn kind achter te laten.”
Ja, meen je dat nou? Op de website van de wijkvereniging van de Professorenwijk staat een artikel over ‘lieux de mémoires’, waarin betoogd wordt waarom het bij elkaar blijven zo belangrijk werd gevonden (in m.n. de joodse cultuur). Dat heeft mijn begrip niet bevorderd, integendeel. Ik zou mijn kind redden als ik de mogelijkheid daartoe had. Edith Stein bv. heeft ook geweigerd om te vluchten naar Zwitserland, omdat ze haar zus niet in de steek wilde laten. Maar zij nam die beslissing voor zichzelf, niet voor een ander.
Ja ik meen het zeer serieus.
Ik zou ook het overleven van mezelf noch van mijn kinderen noodzakelijkerwijs als het hoogste goed beschouwen. Ergens is het bij elkaar zijn ( zolang het kan…) in gevaar en bedreiging de enige troost.
Maar iedereen kan dat alleen voor zichzelf en zijn kinderen weten en beslissen.
Hoi Maria, ik heb op 2 plekken gevonden dat de Joodsche Raad niet in februari 1941 is ingesteld (zoals Wikipedia zegt), maar pas op 25 oktober 1941 (Nieuwe Keizersgracht 58). Dit is er 1 van: http://www.nk-verhalen.nl/app/fsm.php?vwr=nieuws&menus=67-71&cid=71&mtype=nieuws.
Ik zocht eigenlijk naar de plattegrond van Amsterdam die ik eens heb gezien, waarschijnlijk in het Stadsarchief (De Bazel) waarop minutieus is aangegeven in welke wijken en straten hoeveel joden woonden. Ik verwijs je ook naar joodscultuurhistorischerfgoed.pdf (Google en anders mail je me maar).
Groet, Blew
Hoi Blew, dank voor zo veel deskundigheid…
Hans Knoop schrijft in ieder geval dat Hans Böhmcker (vertegenwoordiger van Seyss-Inquart in Amsterdam) al in februari de oprichting van een raad (buurtcomité) eiste als vertegenwoordigend lichaam voor de joden en dat Abraham Asscher zich spontaan aanbod om samen met zijn vriend Cohen als vertegenwoordiger van geheel Joods Amsterdam op te treden (p 82). Zij kregen dan onmiddelijk de taak om de Amsterdamse joden op te roepen om hun wapens in te leveren.
Dus dat waren al de eerste belangrijke stappen, al is de Raad dan pas later formeel opgericht.
Als ik tijd heb zal ik met een vervolgblog over Abraham Asscher en David Cohen komen, die beiden ook in de film worden gespeeld.
@Blew: Deze kaart bedoel je toch: http://www.joodshaarlem.nl/nieuws/joods-amsterdam-van-1941-weer-even-zichtbaar?
@Joke: Ja, die kaart bedoel ik. Fijn dat je hem gevonden hebt.
Mooi al die projecten ( ook in Berlijn) om sporen van de deportatie weer zichtbaar te maken.
Je schreef: De Nederlandse situatie verschilde daardoor radicaal van die in Frankrijk en België. De hoogste Franse autoriteiten, die hun gezag over de politie behielden, waren vanaf het najaar van 1942 nauwelijks bereid mee te werken aan deportaties. […]
Dat is niet waar. In Zuid-Frankrijk heeft zich precies zo iest afgepeeld. Ik heb de film erover gezien en ik moet eerlijk zijn: Moedige mensen die in een veel gevaarlijker situatie moesten werken als in Hollend.
Helaas heb ik NU niet de tijd om de titel en de gegevens toe te zenden, maar…neem van mij aan, het is niet te vergelijken wat moed betreft elders. Hiermee wil ik niemand, met deze opmerking, schade berokkenen.
*
Robert, wat je aanhaalt is een citaat in mijn tekst uit een NRC artikel over het nieuwe boek van P. Griffioen en R. Zeller: Jodenvervolging in Nederland.
Veel situaties zijn ook in andere landen schrijnend en veel schrijnender geweest dan in Nederland, maar statistisch gezien hadden de Nederlandse joden in West-Europa de slechtste kansen om te overleven, en heel wat onderzoekers zijn bezig met de vraag waarom.
Maar hoeveel van de in Nl. opgepakte joden waren niet vluchtelingen uit een ander land? Toch worden ze hier meegeteld en niet in het land van herkomst, neem ik aan. Hier is de zee, je kunt niet verder in westelijke richting. Er zijn schepen teruggestuurd door o.a. de VS. Dat draagt allemaal bij aan het aantal slachtoffers.
Zeggen Griffioen en Zeller ook nog iets over de rol van etnische registratie? Kwam het echt alleen in Nl. voor dat mensen als zijnde joods bij de burgerlijke stand genoteerd stonden? In elk geval konden de nazi’s daardoor snel hun ding doen, waardoor verzetsdaden als de aanslag op het gemeentearchief in feite te laat kwamen om veel effect te hebben.
Ik heb ooit een blog geschreven dat zijdelings aan dit onderwerp raakt.
http://fulpsvalstar.wordpress.com/2011/08/12/310/
Ja Joke dat met de vluchtelingen is waar, maar schijnt toch de gebeurtenissen niet helemaal te verklaren.
“Kwam het echt alleen in Nl. voor dat mensen als zijnde joods bij de burgerlijke stand genoteerd stonden?”
Volgens mij was dat ook in NL niet in alle gevallen het geval en heeft de Joodse Raad juist geholpen bij het identificeren van wie jood was! Dat moet ik nog eens nakijken. Het verwijt in richting de Raad is juist dat ze bij de selectie hebben geholpen.
NB ik heb alleen de recensie over het boek van P. Griffioen en R. Zeller aangehaald, het boek zelf heb ik nog niet ingezien. Komt nog een aparte blog over.
Fulps ik kom kijken.
Het persoonlijke relaas van toneelschrijver Eli Asser over de oorlogsjaren: http://www.4en5mei.nl/oorlogsmonumenten/getuigenverhalen/vervolgden/getuigenverhaal-detail/_rp_kolom2_1_elementId/1_259977. (Gaat ook over de redenen voor velen om niet te vluchten en de rol die de Joodsche Raad daarbij speelde.)
Veel dank Joke ik kom hierop terug, het thema is nog lang niet klaar.
[...] http://www.deathcamps.org/reinhard/dutchshouw.html http://www.joodsmonument.nl/person/502372 http://passagenproject.com/blog/2012/01/15/walter-suskind-en-de-joodse-raad/ http://www.holocaustresearchproject.org/survivor/suskind.html [...]